KPSS Önlisans Kaç Puanla Atanır? P93 Taban Puanları, Bölüme Göre Farklar ve Sağlık Kadroları
P93 ile dolan önlisans kadrolarının tabanlarını bölüm şartına göre ayırdık: tapu kadastrodan adalete, bölüm şartsız kadrolardan Sağlık Bakanlığı teknikerlerine hangi puanın nereye yettiğini gösteriyoruz.
İçindekiler
- KPSS önlisans kaç puanla atanır? Yedi genel yerleştirmenin özeti
- P93 hangi sınavdan gelir? 2026 puanları ve geçerlilik
- Puan aralıklarına göre önlisans kadroları
- Bölüm şartsız önlisans alımı: 3001 kodlu kadrolar
- Önlisans memur alımı hangi bölümden alıyor?
- Sağlık Bakanlığı önlisans: sağlık teknikeri tabanları
- Puanınıza göre önlisans tercih stratejisi
KPSS önlisans kaç puanla atanır sorusuna son genel yerleştirmenin verdiği cevap şu: KPSS-2026/1'de P93 puanıyla dolan 410 önlisans kadrosunun tabanı 64,45 ile 99,14 arasındaydı, ortanca taban 78,35 oldu. Yerleşen 828 kişinin 406'sı tabanı 75'in altında kalan kadrolara girdi. Buna karşılık bölüm şartı aramayan kadrolarda taban 84,32'nin altına inmedi.
Önlisansta puandan önce bölümünüz belirleyici: aynı kurumun aynı unvanı, istediği programa göre 7-8 puan farklı tabanla dolabiliyor. Aşağıdaki hesaplar memuralimilanlari.com taban puan veritabanındaki ÖSYM yerleştirme sonuçlarına dayanıyor. Taban, kadroya yerleşen son adayın puanıdır; bir sonraki dönem için eşik değil, geçmişin özetidir.
KPSS önlisans kaç puanla atanır? Yedi genel yerleştirmenin özeti
Genel yerleştirmelerde önlisans kadroları kılavuzun Tablo-2'sinde yer alır; son yedi dönemde her yerleştirmede 268 ile 570 arasında önlisans kadrosu vardı. P93 sonuçları:
| Dönem | Kadro | Kontenjan | En düşük taban | Ortanca taban |
|---|---|---|---|---|
| KPSS-2023/1 | 421 | 728 | 67,79 | 81,54 |
| KPSS-2023/2 | 541 | 962 | 64,43 | 78,76 |
| KPSS-2024/1 | 346 | 615 | 59,67 | 77,79 |
| KPSS-2024/2 | 268 | 498 | 73,24 | 83,26 |
| KPSS-2025/1 | 418 | 689 | 72,03 | 84,43 |
| KPSS-2025/2 | 570 | 1.262 | 65,25 | 81,13 |
| KPSS-2026/1 | 410 | 828 | 64,45 | 78,35 |
Ortanca taban yedi dönemin hepsinde 77,79 ile 84,43 arasında kaldı; yani tipik bir dönemde önlisans kadrolarının yarısı 78-84 bandındaki bir puanın altında doluyor. En düşük taban 60'ın altına yalnızca bir kez indi: KPSS-2024/1'de sahne ve gösteri sanatları teknolojisi gibi dar bir program isteyen tek kişilik bir tekniker kadrosu 59,67 ile doldu.
Dönemler arasındaki dalgalanmanın büyük kısmı, hangi kurumun ne kadar kadro açtığından geliyor. KPSS-2026/1'de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tek başına 359 kişilik kontenjanla önlisans tablosunun %43'ünü oluşturdu ve bu kadroların ortanca tabanı 75,70'te kaldı; dönemin ortancasını aşağı çeken de buydu. Kurum kurum ayrıntı için KPSS-2026/1 taban puanları sayfasına bakabilirsiniz.
P93 hangi sınavdan gelir? 2026 puanları ve geçerlilik
KPSS P93, ÖSYM'nin önlisans düzeyinde yaptığı KPSS Ön Lisans sınavından hesaplanır. Sınav iki yılda bir yapılıyor: 2024'ten sonraki oturum 4 Ekim 2026'da uygulandı ve sonuçlar 30 Ekim 2026'da açıklandı. 60'ar soruluk Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri eşit ağırlıkla (0,5) birleştirilerek P93 bulunuyor.
2026-KPSS Ön Lisans kılavuzundaki geçerlilik kuralları:
- Sonuçlar açıklandığı tarihten itibaren iki yıl geçerli; yeni sınav yapılamazsa bir sonrakinin sonuçlarına kadar geçerliliğini korur.
- 2024 önlisans puanlarının geçerliliği, 2026 sınavının sonuçları açıklandığında sona eriyor. Bundan sonraki yerleştirmelerin hangi puanla yapılacağını ilgili dönemin tercih kılavuzu belirtir.
- 2024'te ortaöğretim düzeyinde sınava girip 2026'da önlisans sınavına giren adayın ortaöğretim puanı, önlisans sonuçlarının açıklandığı tarihte geçersiz oluyor.
Bu tarihleri bilmek önemli, çünkü aday havuzu değişince tabanlar da değişir. KPSS-2024/2'den KPSS-2026/1'e kadarki dört genel yerleştirme aynı 2024 puanlarıyla yapıldı; KPSS-2026/1 kılavuzu, önceki üç dönemde yerleşenlerin 2024 puanıyla yeniden tercih yapamayacağını belirtiyor. Her yerleştirmede yüksek puanlı adayların bir kısmı havuzdan çıktığı için aynı puanın değeri dönemden döneme değişebiliyor. P3, P93 ve P94'ün farkları için puan türleri rehberine bakabilirsiniz.
Puan aralıklarına göre önlisans kadroları
Kadroları tabanlarına göre gruplayınca, genel yerleştirmeler ile Sağlık Bakanlığı yerleştirmesi arasındaki uçurum ortaya çıkıyor (kadro / yerleşen kişi):
| Taban aralığı | KPSS-2025/1 | KPSS-2025/2 | KPSS-2026/1 | KPSS-2025/5 (Sağlık Bakanlığı) |
|---|---|---|---|---|
| 65'in altı | 0 | 0 | 2 / 15 | 0 |
| 65-70 | 0 | 16 / 61 | 10 / 32 | 17 / 18 |
| 70-75 | 50 / 114 | 115 / 215 | 133 / 359 | 73 / 93 |
| 75-80 | 50 / 65 | 115 / 452 | 80 / 141 | 95 / 119 |
| 80-85 | 136 / 256 | 178 / 324 | 120 / 189 | 626 / 1.314 |
| 85 ve üstü | 182 / 254 | 146 / 210 | 65 / 92 | 2.171 / 4.795 |
| Toplam | 418 / 689 | 570 / 1.262 | 410 / 828 | 2.982 / 6.339 |
KPSS-2026/1'de yerleşenlerin yalnızca %11,1'i tabanı 85 ve üzerinde olan kadrolara girerken, Sağlık Bakanlığının KPSS-2025/5 yerleştirmesinde bu oran %75,6 oldu. Genel yerleştirmede 70-75 aralığı da tek bir kurumun etkisini taşıyor: KPSS-2026/1'de bu aralıktaki 359 kişinin 252'si Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün tekniker kadrolarına yerleşti.
KPSS önlisans en az kaç puanla atanır?
KPSS-2026/1'de tabanı 70'in altında kalan 12 kadro (47 kişi) vardı ve hepsi iki unvandan oluşuyordu: Gelir İdaresi Başkanlığının şoför kadroları (en düşüğü İstanbul'da 64,45) ile Gelir İdaresi, SGK, Meteoroloji ve MGK'nin koruma ve güvenlik görevlisi kadroları. İkisi de bölüm şartlı: şoför kadroları otobüs şoförlüğü programı mezunlarına, koruma-güvenlik kadroları güvenlik ve koruma programlarına açıktı; kılavuzdaki ek şartlar (sürücü belgesi, özel güvenlik kimlik kartı gibi belgeler) da aranabiliyor. Yani bölümünüz bu programlardan biri değilse, "önlisans 65 puanla atanır mı" sorusunun genel yerleştirmedeki cevabı pratikte hayır.
75 ve 80 puan neye yetiyordu?
KPSS-2026/1'de 75 puan, 145 kadronun (406 kişi) tabanının üzerindeydi; bu, dönemin önlisans kontenjanının yaklaşık yarısı. 80 puanla bu sayı 225 kadroya (547 kişi, kontenjanın %66'sı) çıkıyordu. Ancak bu kadroların her biri belirli programlara açık olduğundan, puanınızın asıl karşılığını kendi bölümünüzün kadrolarına bakarak bulursunuz.
Bölüm şartsız önlisans alımı: 3001 kodlu kadrolar
ÖSYM'nin önlisans nitelik kodları listesinde 3001, "herhangi bir önlisans programından mezun olmak" anlamına geliyor; yani bölüm şartsız kadro. Hangi programdan mezun olursanız olun bu kadroları yazabilirsiniz. Sorun şu ki herkes yazabildiği için rekabet çok sert.
Bölüm şartsız kadrolarda KPSS önlisans kaç puanla atanır?
- 2024 puanlarıyla yapılan dört genel yerleştirmede 3001 kodlu 138 kadro (273 kişi) vardı. En düşük taban 82,36, ortanca 86,49 oldu; tabanı 80'in altında kalan tek kadro yok.
- Aynı dönemlerde bölüme özgü 1.528 kadronun ortanca tabanı 81,25, en düşüğü 64,45 oldu ve bunların 645'i (%42) 80'in altında doldu.
- Bölüm şartsız kadroların sayısı çok oynak: KPSS-2025/1'de 101 kadro (209 kişi) varken KPSS-2026/1'de yalnızca 10 kadro (22 kişi) vardı; bunlar destek personeli ile koruma ve güvenlik görevlisi kadrolarıydı.
Pratik sonuç: bölümünüze özgü kadro varsa listenizin merkezine onu koyun; 3001 kodlu kadroları ancak puanınız 85'in üzerindeyse gerçekçi hedef sayın.
Bir ayrıntı daha: KPSS-2026/1 kılavuzuna göre bir lisans programından ilişiğini kesip önlisans diploması alanlar, önlisans düzeyinde sınava girerek 3001 kodlu kadroları tercih edebiliyor. İşletme, maliye gibi hem lisansta hem önlisansta aynı adla bulunan programlardan ayrılanların ise kendilerini ÖSYM sistemine "9006-Alansız Ön Lisans Diploması" olarak kaydetmesi gerekiyor; aksi hâlde yerleşseler bile atamaları yapılmıyor.
Önlisans memur alımı hangi bölümden alıyor?
KPSS-2026/1'de en çok kontenjan açılan önlisans programları ve bu programlara açık kadroların tabanları aşağıda. Bir kadro birden fazla programa açık olabildiği için satırlar toplanmaz.
| Program (nitelik kodu) | Başlıca unvan | Kadro / kontenjan | En düşük taban | Ortanca taban |
|---|---|---|---|---|
| Tapu Kadastro (3318) | Tekniker | 93 / 284 | 72,36 | 74,62 |
| Harita programları (3319) | Tekniker | 65 / 77 | 80,28 | 81,82 |
| Güvenlik ve koruma programları (3389) | Koruma ve Güvenlik Görevlisi | 32 / 61 | 69,59 | 71,60 |
| Raylı Sistemler İşletmeciliği (3224) | Memur, Kondoktör | 28 / 55 | 71,74 | 72,96 |
| Adalet (3003) | İcra Memuru, Dava Takip Memuru | 24 / 50 | 83,95 | 85,31 |
| Raylı Sistemler Elektrik-Elektronik (3206) | Hat Bakım Onarım Memuru, Tekniker | 32 / 42 | 76,10 | 81,89 |
| Sosyal Güvenlik (3004) | Büro Personeli | 13 / 41 | 76,11 | 77,50 |
| Elektrik (3290) | Tekniker, Hat Bakım Onarım Memuru | 28 / 41 | 77,28 | 79,69 |
| Muhasebe programları (3173) | Muhasebeci, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni | 18 / 34 | 79,71 | 82,59 |
| Otobüs Şoförlüğü (3188) | Şoför | 9 / 23 | 64,45 | 67,98 |
| Herhangi bir önlisans (3001) | Destek Personeli, Koruma ve Güvenlik Görevlisi | 10 / 22 | 84,32 | 87,51 |
Aynı kurum, aynı unvan, farklı bölüm
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün tekniker alımı bu farkın en net örneği. KPSS-2026/1'de tapu kadastro programı isteyen 93 kadro (284 kişi) 72,36 ile 80,19 arasındaki tabanlarla doldu. Harita programı isteyen 64 kadro (75 kişi) ise 80,28'in altına inmedi. Unvan da kurum da aynı; büyük kontenjanın tabanı aşağı çektiği açıkça görülüyor.
Diğer öne çıkanlar: adalet programı mezunlarına açık icra memuru ve dava takip memuru kadroları 83,95'in altına inmedi; sosyal güvenlik programı mezunları için SGK'nın büro personeli kadroları 76,11-83,48 bandında doldu. "Düz memur" arıyorsanız bilmeniz gereken şu: KPSS-2026/1'deki 28 memur kadrosunun 23'ü raylı sistemler işletmeciliği mezunlarına açık TCDD Taşımacılık kadrolarıydı; yani önlisansta memur unvanı da çoğunlukla bölüm şartlı.
Sosyal hizmetler, işletme ve çocuk gelişimi mezunları
Çok aranan üç programın genel yerleştirmelerdeki durumu birbirinden oldukça farklı:
- Sosyal Hizmetler (3384): Kadro açılıp açılmaması tamamen tek bir kurumun alımına bağlı. KPSS-2025/2'de SGK bu programın mezunlarına 48 kadroda 200 kişilik büro personeli kontenjanı açtı; tabanlar 76,99'dan başladı, ortanca 81,68 oldu. KPSS-2026/1'de ise yalnızca bir kadro (10 kişi, 78,55) vardı.
- İşletme programları (3163): Genel işletme, işletme yönetimi gibi programlar daha çok memur, ambar memuru ve büro personeli kadrolarında aranıyor. KPSS-2025/2'de 26 kadro (64 kişi) 79,34'ten başlayan tabanlarla, KPSS-2026/1'de 6 kadro 79,71'den başlayan tabanlarla doldu.
- Çocuk Gelişimi (3385): Son yedi genel yerleştirmede bu programa özgü önlisans kadrosu yalnızca bir kez çıktı (KPSS-2023/1, tek kişilik memur kadrosu, 86,34). Bu mezunlar genel yerleştirmede fiilen bölüm şartsız kadrolarla yarışıyor; Sağlık Bakanlığı ve kurum ilanlarını ayrıca takip etmeleri gerekiyor.
Sağlık Bakanlığı önlisans: sağlık teknikeri tabanları
Önlisans mezunları için en büyük kontenjanlar, Sağlık Bakanlığının ayrı yapılan sözleşmeli personel yerleştirmelerinde açılıyor. KPSS-2025/5'te önlisans düzeyinde 2.982 kadroya 6.339 kişi yerleşti; ortanca taban 86,29 ile genel yerleştirmelerin belirgin biçimde üzerinde.
| Unvan (KPSS-2025/5) | Kadro | Kontenjan | En düşük taban | Ortanca taban |
|---|---|---|---|---|
| Sağlık Teknikeri (İlk ve Acil Yardım) | 987 | 1.809 | 85,16 | 86,84 |
| Sağlık Teknikeri (Tıbbi Sekreter) | 257 | 1.370 | 84,82 | 86,72 |
| Sağlık Teknikeri (Röntgen) | 348 | 917 | 83,77 | 85,85 |
| Sağlık Teknikeri (Laboratuvar) | 161 | 439 | 87,15 | 88,91 |
| Sağlık Teknikeri (Anestezi) | 67 | 166 | 89,84 | 91,17 |
| Sağlık Teknikeri (Elektronörofizyoloji) | 107 | 135 | 78,76 | 80,49 |
| Sağlık Teknikeri (Nükleer Tıp) | 28 | 36 | 71,41 | 74,30 |
| Tekniker | 200 | 233 | 65,51 | 76,98 |
Tablo iki şey söylüyor. Birincisi, büyük sağlık programlarında (ilk ve acil yardım, tıbbi sekreterlik, röntgen, laboratuvar, anestezi) taban 83-90 bandında; daha küçük programlarda (nükleer tıp, elektronörofizyoloji) 70'li puanlara inebiliyor. Bakanlığın teknik kadrolarındaki teknikerlerde ise taban 65,51'e kadar düştü.
İkincisi, kontenjan tabanı belirliyor. KPSS-2023/5'te 16.463 kişilik dev tıbbi sekreter alımında en düşük taban 65,21'e, ortanca 68,58'e indi; KPSS-2025/5'te kontenjan 1.370'e düşünce en düşük taban 84,82'ye çıktı. Dönem dönem ayrıntı için Sağlık Bakanlığı KPSS atama puanları rehberine bakabilirsiniz.
Sağlık programı mezunları genel yerleştirmeleri de izlemeli, ama oradaki kontenjan küçük: KPSS-2025/2'de sağlık teknikeri ve sağlık memuru unvanlı 28 önlisans kadrosu (74 kişi) 78,95'ten başlayan tabanlarla, KPSS-2026/1'de 5 kadro (16 kişi) 85,33'ten başlayan tabanlarla doldu.
Puanınıza göre önlisans tercih stratejisi
KPSS önlisans kaç puanla atanır sorusunu kendi puanınıza uyarlamak için geçmiş dönemlerin özetini bantlara çevirelim. Bunlar kesin eşik değil; 2026 puanlarıyla yapılacak yerleştirmelerde aday havuzu değişecek:
- 85 ve üzeri: Bölüm şartsız (3001) kadroların ve Sağlık Bakanlığının büyük sağlık teknikeri pozisyonlarının tabanları bu bantta başlıyor.
- 78-85: Genel yerleştirmelerde ortanca taban bu bantta; bölümünüze özgü kadrolar listenizin ağırlık merkezi olmalı.
- 70-78: Büyük kontenjanlı, bölüm şartlı kadrolar (tapu kadastro, raylı sistemler, güvenlik programları) burada yoğunlaşıyor.
- 70'in altı: KPSS-2026/1'de yalnızca otobüs şoförlüğü ve güvenlik programlarına açık 12 kadro bu bölgedeydi.
Kontenjanı bir-iki kişilik kadroların tabanı tek bir adayın tercihiyle birkaç puan oynayabileceği için bu kadroları "kesin" değil "olası" grupta tutun. Puanınızı yazıp geçmiş tabanı altında kalan kadroları görmek için puanımla nereye yerleşirim aracını kullanabilirsiniz. Lise mezunlarının P94 tabanlarını ise KPSS ortaöğretim kaç puanla atanır rehberinde ayrıca inceledik.
Sıkça sorulan sorular
KPSS önlisans en az kaç puanla atanır?
Bölüm şartsız önlisans kadroları kaç puanla doluyor?
KPSS önlisans 70 puanla atanır mı?
Sağlık Bakanlığı önlisans kaç puanla atanır?
2024 KPSS önlisans puanı hâlâ geçerli mi?
Önlisans mezunu ortaöğretim kadrolarına KPSS ile başvurabilir mi?
Yeni ilanlardan anında haberdar olun. Telegram kanalımız yeni ilanları ve son gün hatırlatmalarını ücretsiz paylaşır.
KatılKaynaklar
- ÖSYM — 2026-KPSS Ön Lisans Başvuru Kılavuzu (PDF)
- ÖSYM — 2026-KPSS Ön Lisans Sınavı: Sınav Sonuçları Açıklandı (duyuru)
- ÖSYM — KPSS-2026/1 Tercih Kılavuzu, Genel Bilgiler (PDF)
- ÖSYM — KPSS-2026/1 Ön Lisans Mezunları İçin Nitelik Kodları (PDF)
Bu rehber genel bilgilendirme amaçlıdır ve 2 Kasım 2026 tarihindeki mevzuat esas alınarak hazırlanmıştır. Başvuru yaparken ilgili ilanın resmî metnindeki şartlar geçerlidir. Hata gördüyseniz bize bildirin.
Diğer rehberler
Tümü →KPSS Ortaöğretim Kaç Puanla Atanır? P94 Taban Puanları ve Puan Aralıkları (2026)
P94 ile dolan ortaöğretim kadrolarının tabanlarını dönem dönem, puan aralıklarına göre ve düz lise / meslek lisesi ayrımıyla inceledik; Sağlık Bakanlığı hemşire ve teknisyen tabanları da tabloda.
KPSS Puan Türleri Rehberi: P3, P93, P94 ve A Grubu Puanları
Kamu ilanlarında en sık karşılaşılan kısaltmalar: KPSS P3, P93, P94 ve A grubu puan türleri. Hangi puanın kimler için kullanıldığını, geçerlilik süresini ve sık yapılan hataları anlattık.
KPSS Tercih Kılavuzundaki Nitelik Kodları Nasıl Okunur? Bölüm-Kod Eşleşmesi
Tercih kılavuzundaki nitelik kodları kadroya kimin başvurabileceğini belirler. Kod gruplarını, ve/veya mantığını ve bölümünüzü kodla eşleştirme adımlarını ÖSYM kılavuzuna dayanarak anlattık.
Tekniker Atama Puanları 2026: KPSS Önlisans (P93) Tabanları, Bölümlere ve Kurumlara Göre
Tekniker kadroları KPSS-2026/1'de 71,34 ile 97,55 arasında doldu. Yedi merkezi ve iki Sağlık Bakanlığı yerleştirmesini; harita, elektrik, inşaat ve bilgisayar programlarını, DHMİ ve TCDD tabanlarını karşılaştırdık.
Başvurusu devam eden ilanlar
Tümü →Tanoba Belediye Başkanlığı
YENİYayın: Dün · SBB Kamu İlan · 715Tanoba Belediyesi 1 Memur Alımı 2026
Ula Belediye Başkanlığı
YENİYayın: Dün · SBB Kamu İlan · 536Ula Belediyesi 4 Zabıta Memuru Alımı 2026
Millî Savunma Bakanlığı
Yayın: 2 Kasım · MSB Personel Temin · 1.145MSB 3906 Muvazzaf Astsubay Alımı 2026
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
Yayın: 2 Kasım · SBB Kamu İlan · 395